Wosk wytwarzają młode robotnice woszczarki. Służy on do budowy plastrów gniazda. Ze zniszczonych plastrów odzyskuje się czysty wosk, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, stomatologii, farmacji i innych gałęziach przemysłu. Dodawany jest do kremów, maści, plastrów.
Wykorzystuje się go do leczenia ran i różnych chorób skóry. Pomaga w parodontozie i chorobach jamy ustnej. Ponadto używa się go do depilacji, dodaje do pomadek, pudru, past do podłóg i mebli, farb olejnych i wielu innych. Służy do woskowania butów i samochodów, rowerów, nart. Z wosku pszczelego można wykonać własnoręcznie świece i świeczniki, które cieszą bardziej niż te kupione w sklepie.
Oryginalny wosk wytwarzany przez pszczoły to wydzielina gruczołów woskowych pszczół wytwarzana przez młode robotnice woszczarki.
Początkowo białawy, zmienia kolor na żółty a nawet brązowawy, w zależności od ilości zawartego w nim kitu pszczelego i zanieczyszczeń. Pszczoły wykorzystują wosk do budowania plastrów, człowiek natomiast odzyskuje czysty wosk pszczeli, który ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, stomatologii,
farmacji i innych gałęziach przemysłu. Dodawany jest na przykład do maści i plastrów. Przemysł kosmetyczny od dawna wykorzytuje to „pszczele złoto” do produkcji kremów, które dzięki woskowi mają właściwości regeneracyjne, nawilżające oraz ochronne. Obecnie, bardzo popularnym i ekologicznym sposobem przechowywania żywności jest stosowanie woskowijek, czyli bawełnianej tkaniny nasączonej olejem jojoba, żywicą oraz woskiem pszczelim. Tak przygotowany materiał jest elastyczny, wytrzymały i świetnie nadaje się do wielorazowego użytku.
Wosk wykorzystuje się go do leczenia ran i różnych chorób skóry. Pomaga w parodontozie i chorobach jamy ustnej. Ponadto używa się go do depilacji, dodaje do pomadek, pudru, past do podłóg i mebli, farb olejnych i wielu innych. Służy do woskowania butów i samochodów, rowerów, nart.
Z wosku pszczelego można wykonać własnoręcznie świece i świeczniki, które cieszą bardziej niż te kupione w sklepie.
Płomień ze świecy z wosku pszczelego ujemnie jonizuje powietrze w konsekwencji neutralizując szkodliwe promieniowanie urządzeń znajdujących się w naszych domach. Ponadto, jest naturalnym filtrem powietrza, co pozytywnie wpływa na osoby cierpiące na astmę, alergie czy problemy z układem oddechowym.
Z niezliczonej ilości preparatów na bazie wosku, warto również wspomnieć o zasklepie miodowym do żucia, który potrafi zdziałać cuda przy zapaleniu zatok, astmie oskrzelowej czy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej, nosa czy gardła.
Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Kliknij tutaj aby przeczytać więcej.